Ból związany z przewodem pokarmowym: Objawy, Przyczyny.

15 marca 2024

 

 

Ból związany z przewodem pokarmowym może mieć różnorodne przyczyny i objawy, które mogą się nasilać wraz z aktywnością perystaltyczną, szczególnie w przypadku współistniejącego zaparcia. Spożywanie pokarmów może nasilać ten dyskomfort, który może ulec zmniejszeniu podczas odpoczynku lub po opróżnieniu przewodu pokarmowego poprzez wymioty lub ruchy jelit.

 

Często dyskomfort ten może być wtórny do działania soku żołądkowego na przewód pokarmowy, co prowadzi do nasilenia się bólu przy pustym żołądku i wydzielaniu kwasu żołądkowego. Ważne jest również zwrócenie uwagi na wpływ spożywanych pokarmów na odczuwany ból, czyli czy ból nasila się, zmniejsza, czy pozostaje na stałym poziomie po określonym czasie od spożycia posiłku.

 

Dodatkowo, ból związany z przewodem pokarmowym może być nasilany przez działanie zwiększonego ciśnienia wewnątrzbrzusznego na powiększone narządy, takie jak wątroba, nerki, śledziona i trzustka. W takich przypadkach pacjenci mogą odczuwać ulgę w pozycjach, które zmniejszają ciśnienie wewnątrzbrzuszne lub wspierają struktury dotkniętych narządów.

 

Na przykład, pacjent z ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego może odczuwać ulgę poprzez zgięcie tułowia, podczas gdy pacjent z bólem pochodzącym z napęczniałej nerki może odczuwać ulgę poprzez pochylenie się na chorą stronę. Ważne jest zatem zrozumienie różnych objawów i przyczyn bólu związanych z przewodem pokarmowym, aby móc skutecznie zdiagnozować i leczyć pacjenta.

 

+48781932667