Opóźniona bolesność mięśni szkieletowych – mit zakwasów rozwiany

17 sierpnia 2023

 

Opóźniona bolesność mięśni szkieletowych (DOMS) to pojęcie, które powinno być bardziej znane wśród osób trenujących, niezależnie od tego, czy są to profesjonaliści, czy amatorzy. Na przestrzeni lat ból mięśni po treningu był przypisywany "zakwasom", czyli nadprodukcji kwasu mlekowego w mięśniach. Jednak naukowcy doszli do wniosku, że zakwasy nie są głównym powodem bólu.

 

Czym jest DOMS?

DOMS, czyli opóźniona bolesność mięśni szkieletowych, to ból i sztywność odczuwane w mięśniach od kilku godzin do kilku dni po intensywnym treningu. Najczęściej jest najbardziej odczuwalny w ciągu 2-4 dni po wysiłku.

 

Przyczyny DOMS

Główną przyczyną DOMS są mikrouszkodzenia włókien mięśniowych powstałe podczas intensywnego treningu. Kiedy mięśnie pracują ciężej niż zwykle, mogą wystąpić drobne uszkodzenia, które prowadzą do reakcji zapalnej. Ta reakcja powoduje ból i obrzęk w mięśniach.

Zakwasy a DOMS

 

Długo wierzono, że zakwasy były przyczyną bólu po treningu. Kwas mlekowy jest produktem ubocznym procesu metabolicznego w mięśniach podczas intensywnego wysiłku. Jednak kwas mlekowy jest usuwany z mięśni w ciągu kilku godzin po treningu, więc nie może być głównym powodem bólu odczuwanego kilka dni później.

 

+48781932667