Ścięgno Achillesa 

07 września 2023

 

Ścięgno Achillesa, znane również jako ścięgno piętowe lub ścięgno mięśnia trójgłowego łydki, jest jednym z najbardziej wytrzymałych elementów w ludzkim ciele. O jego sile świadczy fakt, że może wytrzymać obciążenia do 300 kg. Jest to najgrubsze i najmocniejsze ścięgno w ludzkim organizmie, z przekrojem dochodzącym do 1 cm².
 
Jednak mimo swojej wytrzymałości, ścięgno Achillesa jest również podatne na urazy, zwłaszcza u mężczyzn w wieku od 30 do 40 lat, którzy stanowią aż 75% przypadków zerwań tego ścięgna. Co więcej, około 15% przypadków zerwania ścięgna Achillesa jest związanych z wcześniejszymi objawami zapalenia ścięgna.
 
Jednym z czynników, który może wpływać na podatność na uszkodzenia, jest zmniejszenie ukrwienia ścięgna, które występuje między 30. a 40. rokiem życia. Jest to spowodowane zanikiem arterii centralis Achillei, co prowadzi do zmian wstecznych w strukturze ścięgna i osłabienia jego wytrzymałości mechanicznej.

 

Fizjoterapia w Legnicy

 

Jeśli doświadczasz problemów z ścięgnem Achillesa, fizjoterapia może być kluczowym elementem w procesie leczenia i rehabilitacji. W Legnicy znajdziesz specjalistów, którzy mogą pomóc w diagnozie i leczeniu problemów z ścięgnem Achillesa. Wśród nich wyróżnia się Gabinet FizjoRevital, gdzie doświadczony fizjoterapeuta Paweł Skowron oferuje indywidualne podejście do każdego pacjenta i skuteczne metody leczenia.

 

Nie czekaj, aż problem się pogorszy. Skontaktuj się z Gabinetem FizjoRevital w Legnicy i umów się na wizytę. Zadbaj o swoje zdrowie i komfort życia z pomocą Pawła Skowrona

 

+48781932667